HomeМинистерстваМЈА: Министерот Минчев се сретна со претставници на УСАИД

МЈА: Министерот Минчев се сретна со претставници на УСАИД

Министерот за јавна администрација, Горан Минчев, одржа средба со делегација од Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД), предводена од Марк Елингстад, директор на Канцеларија за демократија и владеење во Република Северна Македонија.

Дискусијата се фокусираше на продлабочување на соработката меѓу Министерството за јавна администрација и УСАИД за унапредување на демократското владеење, транспарентноста и отчетноста во јавниот сектор.

Министерот Минчев ја изрази својата благодарност за долгогодишната соработка и поддршка на УСАИД со Република Северна Македонија, особено во областите на институционални реформи, градење капацитети и промовирање на поефикасна, транспарентна администрација фокусирана кон граѓаните.

„Нашата соработка со УСАИД беше инструментална во поттикнувањето на реформите кои го поддржуваат демократското владеење и ги зајакнуваат институциите во јавниот сектор. Очекуваме да ја продлабочиме оваа соработка за да одговориме на потребите на нашите граѓани, усогласувајќи се со најдобрите меѓународни практики“, изјави Минчев.

Директорот Елингстад ​​ја истакна посветеноста на УСАИД за поддршка на напорите на Северна Македонија кон подобрување на процесите на јавната администрација и негување на културата на отвореност и одговорност во владините институции. Тој ја посочи важноста на заедничките иницијативи кои придонесуваат за поинклузивен, поодговорен и ефективен систем на управување.

Двете страни ја потврдија посветеноста за унапредување и продлабочување на соработката преку проекти кои дополнително ќе ги зајакнат институциите и ќе обезбедат поефективна испорака на услугите за граѓаните.

Извор: Министерство за Јавна Администрација

МЈА: Министерот Минчев на средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер

Министерот за јавна администрација, Горан Минчев денеска оствари средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер. Средбата се фокусираше на тековните реформи во јавната администрација, при...