HomeОпштиниПробиштип: Реализација на проект Реконструкција и модернизација на улично осветлување

Општина Пробиштип врз основа на Договорот за под-заем и грант помеѓу Министерството за финансии и Општина Пробиштип како корисник на подземот и грантот во рамките на Проект за енергетска ефикасност во јавниот сектор што се спроведува преку проектната единица на Министерство за финансии, а со финансиска поддршка од Меѓународна банка за обнова и развој – Светска банка, го реализираше проектот „Реконструкција и модернизација на улично осветлување на општина Пробиштип.“ Реализацијата на овој проект изнесува 23.032.497 денари од кои 80% се кредит, а 20% се грант.

Проектот опфаќа замена на постоечки 1637 енергетско неефикасни светилки со ЛЕД светилки, од кои 954 бр.- 20W, 454 бр-40W и 262 бр-70W,  како и обезбедени резерва ЛЕД светилки и тоа 29бр-20w, 4бр2-40w и 10бр-75w.

Целта на проектот е да се подобри јавното  осветлувањето во општина Пробиштип а воедно да се намали потрошувачката на електрична енергија за јавно осветлување со што ќе се реализира енергетската ефикасност и намали загадувањето со CO2.

Општината евидентира реална заштеда во потрошената електрична енергија и ефикасноста е во просек од 65% годишно помалку потрешена електрична енергија и соодветно намалено емитирање на CO2. Осветленоста на улиците е на повисоко ниво со подобрени светлосни карактеристики, бенефит од реализацијата на овој проект имаат сите жители на општина Пробиштип, бидејќи проектот се реализира како во градот, така и во сите населени места на територијата на општина Пробиштип.

Извор: Општина Пробиштип

Пробиштип: Подмирување на данокот и комуналните такси

Прочитајте и дознајте 👀👇 Потсетување за плаќање на данок Информација за кампањата -Партнер Општина USAID- Информативен леток Мој данок за моја општина Извор: Општина Пробиштип