HomeОпштиниЃорче Петров: Еколошка револуција – Ѓорче Петров поставува нов стандард во рециклирањето

Општина Ѓорче Петров постави нови контејнери за рециклирање отпад во сите основни училишта и градинки.

Воспитуваме нови генерации млади екохерои. Нашата цел е да ги учиме децата од најрана возраст за важноста од правилната селекција на отпад и за грижата за нашата животна средина. Со оваа иницијатива, заедно ќе изградиме посветла и поздрава иднина.

Грижата за животната средина започнува од најмладите. Нека нашите најмлади станат амбасадори на екологијата во нашето Ѓорче.

Извор: Општина Ѓорче Петров

Аеродром: Едукативна забава „Рециклирај, донирај, подобри“

Денеска во основното училиште „Александар Македонски“ под мотото „Рециклирај, донирај, подобри“ се одржа едукативна забава со цел да се мотивираат и анимираат учениците за активно учество и...