HomeОпштиниГостивар: Висока делегација на УКТБ

Гостивар: Висока делегација на УКТБ

Mи беше задоволство, својство на градоначалник на Гостивар, да пречекам висока делегација на Унијата на турски општини во светот (УТОС) предводена од претседателот на Унијата – Угур Ибрахим Алтај, кој е и градоначалник на Коња, Фахри Солак – генерален секретар на унијата, Мустафа Дундар – градоначалник на општина Османгази (Бурса), Омер Арисој – градоначалник на Зејтинбурн, Мехмет Јасин Озлу – градоначалник на општина Башискеле (Кочаели), како и други функционери.

На средбата разговаравме за досегашната соработка на Општина Гостивар со Унијата на турски општини во светот, како и со соодветните општини. Се согласивме оваа соработка да продолжи и во иднина.

Заедно со делегација, го посетивме приватниот универзитет „Визион“ каде се одржа редовната седница на Управниот одбор на УКТБ каде Општина Гостивар со 5 годишен мандат е претставник на балканските општини.

Со гостите, посетивме и некои делови од градот, меѓу нив и големиот парк, каде се поставени шест покриени маси и седишта, а се донација од пријателската општина Османгаз – Бурса, Република Турција.

Извор: Општина Гостивар