HomeОпштиниИлинден: Интензивно се гради колекторскиот систем за фекална канализација Илинден-Марино

Општина Илинден интензивно работи на реализација на капиталниот проект за изградба на колекторски систем во должина од 5000 метри, покрај Главниот отворен канал, којшто минува низ населените места Илинден и Марино, што ќе ги зафати отпадните фекални води што се испуштаат во одводниот канал.

Според зборовите на градоначалникот Александар Георгиевски, кој на самото место се запозна со текот на градежните активности, на колекторскиот систем ќе можат да се приклучат околу 1.130 домаќинства.

-Инвестирањето во комуналната инфраструктура е од големо значење за локалниот економски развој, како и унапредувањето и заштитата на животната средина со што се овозможува подобрување на квалитетот на живеењето во општина Илинден. Токму затоа изградбата на фекална канализација со пречистителни станици останува еден од приоритетите во работењето на локалната самоуправа, истакна градоначалникот Георгиевски.

Извор: Општина Илинден

МОН: Јаневска се сретна со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

За продлабочување на соработката во областа на образованието и науката помеѓу Македонија и Романија преку нови заеднички иницијативи за поврзување на образовни установи, размена...