HomeОпштиниИлинден: Кабинет по природни науки во ООУ „Гоце Делчев”

Илинден: Кабинет по природни науки во ООУ „Гоце Делчев”

Учениците од ООУ „Гоце Делчев” во општина Илинден добија нов опремен кабинет по природни науки (биологија, хемија, физика, математика и природни науки).

Кабинетот е опремен со нов мебел, прибор за работа, коишто се очекува да придонесат за квалитетен, современ образовен процес, но и да ја поттикнат истражувачката работа на учениците.

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски, кој ги посети просториите во училиштето, истакна дека со инвестирање во образованието значително ќе се подобрат условите за учење и за работа во сите училишта. Инвестициите во образованието ќе донесат најдобри резултати на долг рок.

Опремувањето на кабинетот по природни науки се врши во соработка со Министерството за образование и наука.

Извор: Општина Илинден

МЈА: Министерот Минчев на средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер

Министерот за јавна администрација, Горан Минчев денеска оствари средба со Австрискиот амбасадор Н.Е. Мартин Паммер. Средбата се фокусираше на тековните реформи во јавната администрација, при...