HomeМинистерстваМИОА: Министерот Алиу се сретна со претставници на компанијата “ХАВЕЛСАН”

МИОА: Министерот Алиу се сретна со претставници на компанијата “ХАВЕЛСАН”

„Со задоволство остварив средба со Омер Озкан и Шевкет Унал, претставници на компанијата  ” Хавелсан ” – компанија која веќе извесно време работи на развој на беспилотни морски и копнени беспилотни возила за концептот на „дигитално единство“.

Ускан и Онал ни открија повеќе детали за оваа компанија и нејзиното значење во процесот на дигитализација на јавните услуги во државата“, изјави министерот Алиу.

На средбата се разговараше и за соработка во областа на сајбер безбедноста, информатичката технологија, командните и контролните системи, на обуките и технологиите за симулација.

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација

Информација по повод одбележувањето на 8 септември, Денот на независноста

По повод 8 септември, Денот на независноста, Владата организира свечена програма под слоганот „Заедно се бориме, заедно ќе успееме!“. Свечената академија ќе се одржи во...