spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниГрад Скопје: Соопштение

Град Скопје: Соопштение

Заменик градоначалникот на Град Скопје, Александар Трајановски е во официјална посета на Тирана на Самитот Б40 Балканска мрежа на градови. При посетата Трајановски оствари средба со градоначалникот на Тирана, Ерион Велијај и со градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу.

На средбата Трајановски со своите соговорници поразговара за полињата на соработка на кои можат заедно да делуваат метрополите како проекти за дигитализација и заштита на животната средина. Соговорниците разменија искуства и разговараа за можни и конкретни решенија. На средбите се разговараше и за натамошно продлабочување на соработката помеѓу градовите и градските администрации.

Извор: Град Скопје

Прочитајте

Јегуновце: Работна посета низ повеќе населени места

0
Градоначалникот на општина Јегуновце беше на работна посета низ повеќе населени места во општина Јегуновце каде направив увид на започнати проекти: Во завршна фаза е...