spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниЦентар: 40 години традиционални маџирмаалски средби

Центар: 40 години традиционални маџирмаалски средби

Маџир Маало, едно од најстарите скопски маала, речиси половина век организира традиционални маџирмаалски средби за своите жители и за пријатели на маалото. Градоначалникот Горан Герасимовски беше дел од главната манифестација на овие традиционални средби, на свечената маџирмаалска вечер, која се одржа во Хотел Континентал.

„Голема традиција на една од најстарите скопски населби. Благодарницата што ми ја врачивте е само мотив плус за секоја следна година да славиме заедно, сплотени во се поголем број и заедно да испишеме историја за модерно Скопје“, изјави градоначалникот.

Општина Центар ќе продолжи да ги поддржува активностите на маџирмаалци, кои имаат цел да ја задржат традицијатата и духот на Скопје.

Извор: Општина Центар

Прочитајте

Охрид: Успешно реализирана еколошката акција „Генералка Викенд“

0
Голема количина на ПЕТ амбалажа и мешан отпад беа собрани во рамки на еколошката акција „Генералка Викенд“ која се одржа во петокот на 17-ти...