spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Магистри на науки и специјалисти, 2023 година

ДЗС: Магистри на науки и специјалисти, 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, звањето магистер на науки и специјалист го

стекнале вкупно 1828 лице, од кои 1624 или 89 % се магистри и 204 или 11 % се специјалисти. Бројот на магистри и

специјалисти, во споредба со 2023 година, е намален за 2.9 %.

Учеството на жените магистри, во вкупниот број лица што стекнале научен степен магистер на науки, во 2023 година

е 59.8 %.

Во 2023 година, најголем број од магистерските трудови, 624 или 38.4 %, се од областа на бизнисот, администрацијата

и правото, 21.6 % се од областа на инженерството, производството и градежништвото, по што следат општествените

науки со 11.9 %, а останатиот дел од областите се со помал процент на застапеност.

Преземи го соопштението во целост

Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk

Извор: Државен завод за статистика

Прочитајте

МНР: Османи – Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани...

0
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на денешната прес конференција, упати најостра осуда за масовниот напад на Иран врз Израел во текот на ноќта,...