spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниГрад Скопје: Соопштение

Град Скопје: Соопштение

Град Скопје низ програмските активности посветува големо внимание на заштитата на здравјето на населението и на унапредувањето на условите за здраво живеење и здравствена превенција. По повод 7 април, Светскиот ден на здравјето во Градскиот парк Град Скопје организираше „Фестивал на здравјето“.

На настанот учениците од медицинските струки на средните училишта на Град Скопје и нивните ментори, вршеа бесплатно мерења на нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок на посетителите.


На повеќе штандови посетителите имаа можност да се информираат за здравиот начин на живот, да добијат здравствени совети од медицински лица, совети за здрава исхрана од нутриционисти, како и да донираат храна за лицата од ранливи категории.

Извор: Град Скопје

Прочитајте

Охрид: Успешно реализирана еколошката акција „Генералка Викенд“

0
Голема количина на ПЕТ амбалажа и мешан отпад беа собрани во рамки на еколошката акција „Генералка Викенд“ која се одржа во петокот на 17-ти...