spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Издадени одобренија за градење, февруари 2024 година

ДЗС: Издадени одобренија за градење, февруари 2024 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2024 година, се издадени 387 одобренија за градење, што е за 9.9 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 8 819 983 илјади денари, што е за 10.9 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 171 (44.2 %) се наменети за објекти од високоградба, 119 (30.7 %) за објекти од нискоградба и 97 (25.1 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 387 објекти, на 216 (55.8 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 171 (44.2 %) објект инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 951 стан, со вкупна корисна површина од 78 892 м2

Преземи го соопштението во целост

Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk

Извор: Државен завод за статистика

Прочитајте

АХВ: Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAH за Европа

0
Директорот на Агенција за храна и ветеринарство, Николче Бабовски вчера во Париз, Франција реизбран е за Генерален секретар на регионалното претставништво на Светската организација...