spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Основни и средни училишта на крајот на учебната 2022/2023 година

ДЗС: Основни и средни училишта на крајот на учебната 2022/2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2022/2023 година, бројот на ученицитево редовните основни училишта изнесува 182 245, што претставува намалување за 1,4% во однос на претходнатаучебна година.Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2022/2023 година изнесува 66 678, штопретставува намалување за 3,9% во однос на претходната учебна година.  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 


Извор: Државен завод за статистика

Прочитајте

АПЈ: Започна обуката на преведувачи и лектори по албански јазик

0
Како и претходните години, така и оваа година започна обуката на административни службеници, кои работат како преведувачи и лектори на албански јазик во нивните...