spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Издадени одобренија за градење, март 2024 година

ДЗС: Издадени одобренија за градење, март 2024 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2024 година се издадени 321 одобрение за градење, што е за 22.7 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 5 855 367 илјади денари, што е за 4.8 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 193 (60.1 %) се наменети за објекти од високоградба, 56(17.5 %) за објекти од нискоградба и 72 (22.4 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 321 објект, на 200 (62.3 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 121 (37.7 %) објект инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 1 013 станови, со вкупна корисна површина од 72 506 м2.

Преземи го соопштението во целост

Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk

Извор: Државен завод за статистика

Прочитајте

АПЈ: Започна обуката на преведувачи и лектори по албански јазик

0
Како и претходните години, така и оваа година започна обуката на административни службеници, кои работат како преведувачи и лектори на албански јазик во нивните...