spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниПробиштип: ИЗВЕСТУВАЊЕ – Прскање против комарци 23 и 24 мај

Пробиштип: ИЗВЕСТУВАЊЕ – Прскање против комарци 23 и 24 мај

На 23.05.2024 (четврток) во периодот од 22 часот до раните утрински часови наредниот ден 24.05.2024 (петок) на територијата на општина Пробиштип ќе се изврши адултицидно третирање (прскање од земја) против возрасни комарци за оваа година. 

Акцент при прскањето ќе биде ставен на Пробиштип и Злетово, а ќе бидат опфатени и местата долж течението на Маричанска река, двете јаловишни депонии, патот кон с. Стрмош и сите поголеми населени места.

Се известуваат граѓаните да го имаат во предвид третирањето во овој временски период и да превземат заштитни превентивни мерки.

Извор: Општина Пробиштип

Прочитајте