HomeОпштиниВелес: Врачено 100-то решение за легализација

Велес: Врачено 100-то решение за легализација

Од почетокот на мандатот на Градоначалникот на Општина Велес, г-дин Марко Колев, беше врачено 100-то решение за легализација на г-динот Бранко Далевски од с.Башино Село.

Легализацијата на објекти беше проблем на велешани за кој во предизборниот период Градоначалникот се обврза дека ќе се заложи. Со реорганизација на постоечките човечки ресурси во Општината се максимизираа капацитетите на овој сектор, поради што се предвидува дека во текот на 2022 година ќе бидат решени од 500 до 750 предмети, односно 750 граѓани ќе го добијат своето решение.

Извор: Општина Велес

ДЗС: Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, август 2024 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2024 година, во однос на август 2023 година,...