spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаСЕП: Вицепремиерот Димитров на средба со грчкиот МНР Дендиас

СЕП: Вицепремиерот Димитров на средба со грчкиот МНР Дендиас

На маргините на Делфи економскиот форум во Атина, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, имаше тет а тет средба со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас.

Покрај добрососедските односи и интензивирањето на соработката во многу области, Дендиас и Димитров разговараа и за актуелните случувања во регионот. Посебен фокус беше ставен на значењето на отпочнување на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија, како за регионот, така и за кредибилитетот на Унијата на Балканот.

Димитров: “Секогаш истакнувам дека најголем интерес од европска Северна Македонија имаат токму нашите соседи, кои со нашиот успех во пристапувањето кон ЕУ, обезбедуваат успех и за самите себе како шампиони во регионот, и Грција е одличен пример за тоа.“

Грчкиот министер Дендиас истакна дека Грција е цврсто посветена на европската иднина на регионот и дека посакува одржување на меѓувладини конференции, како прв чекор во пристапните преговори, и со Северна Македонија и со соседна Албанија.

Извор: Секретаријат за европски прашања 

Прочитајте

МФ: Нема незаконитост во одлуките, се поништува одлуката на ДИК и...

0
Со цел информирање на јавноста, а во врска со изнесените информации од страна на дополнителниот заменик-министер во Министерството за финансии, соопштуваме дека во однос на...