spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМК: Уметничката изложба „Бегство” во резиденцијата на ЕУ отворена за посетителите

МК: Уметничката изложба „Бегство” во резиденцијата на ЕУ отворена за посетителите

Во резиденцијата на ЕУ во Скопје е отворена уметничката изложба „Бегство“, која е продолжение на претходната изложба „Уметноста на досадата“, инспирирана од изолацијата што произлезе од мерките за КОВИД-19 во текот на изминатата година. Изложбата ја отворија амбасадорот и шеф на делегацијата на Европската Унија, Дејвид Гир, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Во рамките на изложбата „Бегство“, која опфаќа дела што нудат излегување од реалноста преку неверојатна уметност, посетителите ќе можат да ги видат делата на: Стефан Маневски, Газанфер Бајрам, Доротеј Нешовски, Горан Ристевски, Зулејха Зубери Али, Софија Григоријадо, Дурмиш Ќазим, Атанас Ботев, Христијан Томаноски и Воскресија Андреевска.

Изложбата ќе биде отворена за јавноста до 30 јуни 2021 година. Резервација на временски интервал за посета и бесплатни билети може да се добијат преку следнава платформа: https://www.eventbrite.com/e/art-of-boredom-tickets-146369080861

Извор: Министерство за култура 

Прочитајте

АХВ: Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAH за Европа

0
Директорот на Агенција за храна и ветеринарство, Николче Бабовски вчера во Париз, Франција реизбран е за Генерален секретар на регионалното претставништво на Светската организација...