HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАМС: Информација за корисниците на младинската картичка

АМС: Информација за корисниците на младинската картичка

Почитувани корисници на младинската картичка,

Ве известуваме дека по истекот на рокот кој е впишан на младинската картичка, согласно законот за млади и младинско учество каде јасно и прецизно се дефинира која категорија на лица влегува во категоријата млади, право на продолжување на истата имаат сите оние кои по истекот на рокот впишан на картичката, сеуште влегуваат во категоријата млади лица на возраст од 15 до 29 години.

Начинот на заменување останува ист со аплицирањето, односно секој кој сака повторно да ја поседува и да ја користи, аплицира за издавање нова картичка. Со издавањето на новата картичка, старата престанува да важи.

Извор: Агенција за млади и спорт

МЗ: Жителите на општина Илинден ќе добијат нов здравствен дом

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, Јовица Андовски и градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски направија увид во градежните активности...