spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАХВ: Заштитете ја храната и животните од високите температури

АХВ: Заштитете ја храната и животните од високите температури

Доколку сметате дека храната не е безбедна, не ризикувајте – фрлете ја!” – им порача на граѓаните директорот на Агенција за храна и ветеринарство Николче Бабовски во гостувањето во утринската емисија на ТВ Алфа “Добро утро секое утро”.

Тој упати апел, во услови на високи температури во кои живее земјава деновиве, потрошувачите да бидат свесни за опасностите по нивното здравје кое може да ги предизвика храната при високи температури доколку правилно не се ракува со неа.

Горештините се опасност и за домашните животни и милениците, за кои исто така мора да се води грижа, за да се заштити нивното здравје – порача тој.

Извор: Агенција за храна и ветеринарство 

Прочитајте

МЗ: Манолева на билатерални средби со министрите за здравство на Словенија...

0
Заменик министерката за здравство, д-р Маја Манолева оствари билатерални средби со министерката за здравство на Република Словенија, Валентина Преволник Рупељ и д-р Шимон Војислав,...