HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАМС: Наумче Мојсовски беше домаќин на Јапонскиот амбасадор Хиронори Савада

АМС: Наумче Мојсовски беше домаќин на Јапонскиот амбасадор Хиронори Савада

Директорот Мојсовски истакна дека искуства и совети од земја како што е Јапонија се секогаш добредојдени за нас и дека ќе се стреми нашите земји да ја продлабочат оваа наша соработка.

“Драго ми е што денес сум ваш гостин, ние како амбасада секогаш сакаме да ја подобриме нашата соработка и размислувавме во таа насока. Исто имаме идеја за збратимување на две општини помеѓу овие две наши земји, со што би ги зближиле нашите идеи и вредности поблиску тука во државата, нашата соработка ја нудиме и во сферата на гимнастиката но исто така и во сите спортови и младински организации” -истакна амбасадорот Савада.

Посакувајќи му успех на амбасадорот Савада во извршувањето на неговиот мандат, директорот Мојсовски изрази задоволство од оваа средба и уверување за понатамошна соработка.

Извор: Агенција за млади и спорт

Град Скопје: Соопштение

Градот Скопје продолжува со реализацијата на проектите од програмата „За модерно Скопје“ за подобрување на водоводната мрежа за подобро водоснабдување. Градоначалничката на Град Скопје,...