spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeПолитички партииОпозицијата го блокира Законот за здравствена заштита и лаже дека брзата помош...

Опозицијата го блокира Законот за здравствена заштита и лаже дека брзата помош се приватизира

ВМРО-ДПМНЕ и Левица повторно пред граѓаните ја покажуваат својата деструктивност и неодговорност со блокирање на измените на Законот за здравствена заштита и шират лаги дека брзата помош во јавните здравствени установисе приватизира.

Измените на Законот за здравствена заштита во делот со Итна медицинска помош ќе овозможат зголемување на ресурсите на Брзата Помош како и законско регулирање на услугата која со години наназад ја дават приватните здравствени установи.

Законската измена не ги изложува граѓаните на дополнителни финансиски трошоци, туку напротив амбулантните возила на итната медицинска помош на Приватните здравствени установи ќе им бидат ставени на располагање на граѓаните, односно Итната помош на приватните болници, граѓаните ќе може да ја користат бесплатно.

Со овој закон се овозможува и граѓаните во руралните средини да имаат достапна и постојана здравствена заштита.

Опозицијата кога беше на власт Итната Помош ја остави со само 5 возила, а лекарите ги доведе на раб на егзистенција и предизвика голем одлив на кадри надвор од земјата.

Владата предводена од СДСМ во изминатиот период вложува во опрема, реконструкција на здравствени установи после 70 години, вложува и во медицинскиот кадар. Платите на лекарите се за 40%, а со дежурствата истите се дуплираат.

Не е ништо ново ВМРО-ДПМНЕ со помош на Левица да блокира закони кои се во интерес на граѓаните, како и овој Закон за здравствена заштита.

 

 

 

Извор: СДСМ

Прочитајте

Велес: Реконструкција на улицата „Луј Пастер“

0
Целосно ќе се реконструира улицата „Луј Пастер“. Во тек се подготвителни зафати за отпочнување на реконструкцијата на улицата, се руши потпорниот ѕид со цел...