spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЖСПП: Одржана првата редовна седница на Меѓуопштинскиот одбор за управување со отпад...

МЖСПП: Одржана првата редовна седница на Меѓуопштинскиот одбор за управување со отпад во Источниот плански регион

Државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова вчера учествуваше на првата редовна седница на Меѓуопштинскиот одбор за управување со отпад во Источниот плански регион која се одржа во Штип, во присуство на градоначалници и претставници од општините од овој регион. На состанокот, државниот секретар Шукова информираше за актуелната состојба, предизвиците и активностите кои се преземаат за реализација на проектите за воспоставување на интегриран систем за управување со отпад во регионот.

Sredba_Drzavensekretar

Во дискусиите беа опфатени обврските на општините и одлуките што треба да бидат донесени од нивните совети во врска со интегрираното управување со отпад во Источниот плански регион.

 

 

 

 

Извор: Министерство за животна средина и просторно планирање

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...