Нов чекор напред во евроинтеграциите, по отворените преговори

ВладаНов чекор напред во евроинтеграциите, по отворените преговори

Најчитано

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од заменикот на претседателот на Владата, Бојан Маричиќ и од министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се сретна со делегатите од 27-те земји членки на ЕУ во Работната група на Советот на ЕУ, задолжена за проширување и за земјите коишто преговараат за пристапување (КОЕЛА), предводена од Јавурек Леош и придружувани од амбасадорот на ЕУ во земјава, Дејвид Гир.

На состанокот е оценето дека ова е значаен момент за Република Северна Македонија, како прв чекор по отворањето на преговорите со ЕУ во јули годинава, во Брисел, а во пресрет на утрешниот почеток на скрининг процесот за пристапување на нашата држава во Европската унија, со што практично се отвора ново поглавје во евроинтеграцискиот процес на земјава.

Пораката што е испратена на денешната средба, од страна претставниците на Работната група КОЕЛА, е дека земјите членки на ЕУ го охрабруваат натамошниот процес на патот на нашата држава кон ЕУ и дека цврсто стојат до нашата земја, со цел динамична реализација на следните чекори во рамки скрининг процесот и во преговарачкиот процес, до полноправно членство на Република Северна Македонија во ЕУ.

При тоа се поздравени мудрите одлуки на Владата и на Парламентот со коишто е покажано визионерство за реализација на стратешките определби и иднината на државата и се овозможи почетокот на преговорите на Северна Македонија со ЕУ.

Европските интеграции, како што е оценето, носат конкретни економски и демократски придобивки за граѓаните на нашата држава. Исто така се од големо значење и за целиот регион, посебно во геополитичките околности во коишто се наоѓаат Европа и светот, поради војната во Украина, што значи и сериозен придонесот кон европскиот мир и стабилност.

Изразено е, во таа насока, очекување за поддршка од сите политички субјекти и од општествената јавност во следните чекори значајни за процесот на евроинтеграциите, а за коишто е најавена техничка помош и потребната поддршка од државите членки на Унијата.

Премиерот Ковачевски нагласи дека по 17 години од кандидатскиот статус, Република Северна Македонија конечно го добива заслуженото внимание и место во ЕУ. Тој нагласи дека државата се постави стопроцентно на линија на надворешната политика на ЕУ, практикува европски вредности и дека останува посветена на остварувањето на оваа втора стратешка цел, членство во ЕУ, по членството во НАТО.

„Во рамки на заедничките заложби да испорачаме брзи и квалитетни резултати во евроинтегративниот процес, ќе работиме со сите политички и општествени чинители во државата“, рече премиерот Ковачевски.

Вицепремиерот Маричиќ соопшти дека Владата е подготвена да покаже видливи резултати во унапредување на реформските процеси и дека за тоа е потребно вклучување на сите засегнати страни, вклучувајќи ја и блиската соработка со земјите-членки на Унијата и Европската комисија.

Министерот Османи констатираше дека земјата се придвижува кон ново поглавје во евроинтеграциите, со денешниот состанок со Работната група КОЕЛА, во рамки на преговарачкиот процес и дека е ова значаен момент за добрата иднина на граѓаните и на Република Северна Македонија.

На состанокот е разговарано и за други актуелни прашања во регионален, европски и геополитички контекст, при што е изразена согласност дека Република Северна Македонија и државите од Западен Балкан треба да бидат вклучени во решенијата за надминување на актуелните предизвици од војната во Украина.

Состанокот е заокружен со констатацијата дека проширувањето на ЕУ со Република Северна Македонија и државите од Западен Балкан мора и ќе продолжи, бидејќи е тоа од значење како за нашата држава и земјите од регионот, така и за самата Европска унија.

 

 

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе