МЛС: Состанок на министерот Пенов со амбасадорот на Италија, Силвестри

МинистерстваМЛС: Состанок на министерот Пенов со амбасадорот на Италија, Силвестри

Најчитано

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов имаше состанок со амбасадорот на Италија во Северна Македонија, Андреа Силвестри. На состанокот се разговараше за соработката меѓу двете земји и за улогата на Министерството за локална самоуправа во процесот на интегрирање на земјата во Европската Унија.

При тоа беше истакнат придонесот на Италија, како членка на Европската Унија, во поддршката на Северна Македонија на патот кон Унијата, како и поддршката преку конкретни проекти кои што можат да дадат дополнителен импулс на спроведувањето на политиките во надлежност на Министерството за локална самоуправа.

На состанокот се разговараше и за соработката со локалните власти, за функционирањето на локалната самоуправа во сегашните услови на енергетска криза, како и за мерките што се преземаат за намалување на последиците.

 

 

 

 

 

Извор: Министерство за локална самоуправа 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе