Германија останува посветена на регионот, ние да се фокусираме на ЕУ реформите

ВладаГерманија останува посветена на регионот, ние да се фокусираме на ЕУ реформите

Најчитано

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, оствари средба со Сузана Шуц, директорката за Југоисточна Европа, Турција и земјите од ЕФТА во германското Министерство за надворешни работи.

На средбата беше разговарано за значењето на почетокот на преговори, за одвивањето на скрининг процесот, спроведувањето на реформите, за регионалната соработка и Берлинскиот процес.

– За нас е важно да ја имаме поддршката од земјите членки на ЕУ. Почетокот на преговорите со Унијата е заеднички успех, со кој отворивме нова страна на евроинтегративниот процес. Сега е најважно да останеме фокусирани на реформите и на процесот на преговори, рече Маричиќ.

Тој на средбата со Шуц се заблагодари за континуираната поддршка што ја имаме од Сојузна Република Германија и за препознавањето и вреднувањето на работата и посветеноста на оваа Влада на реформите.

Сузана Шуц рече дека за Германија интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ и соработката во рамки на Берлинскиот процес остануваат приоритет и во наредниот период.

– Отворањето на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија е значаен чекор во политиката на проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан, што е од стратешки интерес и за регионот и за Европа, истакна Шуц.

Соговорниците се согласија дека сега е сè во раце на Северна Македонија и дека е потребно да се посветиме на реформите и на исполнување на нашите обврски и на вистински начин да ја искористиме позитивната атмосфера во европските институции и помеѓу земјите членки.

На средбата зборуваа и за важноста од проактивноста на Берлинскиот процес, во вакви сложени геополитички околности, која отвора нова шанса за зајакнување на регионалната соработка и забрзување на евроинтегративниот процес.

 

 

 

 

Извор: Секретаријат за европски прашања 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе