spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЗ: Успешна првата трансплантација на црн дроб

МЗ: Успешна првата трансплантација на црн дроб

Шеесетгодишниот пациент со трансплантиран црн дроб си заминува дома во добра здравствена состојба. По тој повод на Клиниката за дигестивна хирургија се одржа прес-конференција на министерот за здравство, д-р Беким Сали, заедно со тимот кој успешно ја изврши трансплантацијата.

-Ова е историски чекор за македонското здравство, со кој се вброивме меѓу врвните здравствени системи кои успешно работат трансплантација на црн дроб. Честитки до тимот кој ја изврши оваа најкомплексна хируршка интервенција. Посебна благодарност до семејството на дарителот за покажаната исклучителна хуманост и солидарност во најтешките мигови, кога одлучија да подарат нов живот, истакна министерот Сали.

 

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...