spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаСилна поддршка од Обединетото Кралство за европските реформи и продолжување на патот...

Силна поддршка од Обединетото Кралство за европските реформи и продолжување на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ оствари средба со државниот министер за Европа во британското Министерство за надворешни работи, Лео Доерти, на која разговараа за билатералната соработка, процесот на преговори на земјата со ЕУ, како и за безбедносната криза и последиците предизвикани од истата.

– За Северна Македонија значајна е силната поддршка од Обединетото Кралство за европските реформи и продолжување на патот кон ЕУ. Во контекст на две и пол децениските стабилни билатерални односи помеѓу двете земји имаме успешна соработка со нашите партнери и НАТО сојузници, која ќе продолжи и во иднина во делот на реформите и напредокот кон ЕУ, рече Маричиќ на средбата.

Соговорниците се согласија дека почетокот на преговорите на Северна Македонија и Албанија со ЕУ е важен чекор за цел регион, кој е клучен за стабилноста и безбедноста на цела Европа, додавајќи дека успешното реализирање на скрининг процесот мора да биде поттик за забрзување на реформите и достигнување на европските стандарди и вредности.

Министерот Доерти ја потврди принципиелната поддршка на Обединетото Кралство за Република Северна Македонија во процесот на интеграција во Европската Унија, поздравувајќи ги заложбите од страна на македонската Влада за спроведувањето европски реформи и за целокупниот напредок постигнат во овој контекст. Тој истакна дека соработката помеѓу двете земји и понатаму ќе продолжи во сите области во кои Обединетото Кралство има можност да даде поддршка.

Разговарајќи за безбедносната криза, Маричиќ и Доерти се согласија дека Западен Балкан е клучен за европската безбедност. Соговорниците ја нагласија и потребата од координација во одговорот на предизвиците со кои се соочува Европа, вклучително и преку евроатлантската интеграција и поддршката за енергетска транзиција.
Вицепремиерот Маричиќ посочи дека земјава е целосно усогласена со надворешната безбедносна политика на ЕУ, но и покрај тоа, неопходни се поддршка и координирано делување, со цел да се превенираат посериозни можни последици.

На средбата беа разгледани и можности за унапредување на соработката преку размена на британското искуство во рамки на евроинтеграцискиот процес, но и во клучните процеси поврзани со владеењето на правото, судството и внатрешниот пазар, како севкупни реформи за напредок на општеството и на европскиот пат.

Вицепремиерот Маричиќ, на состанокот со својот хомолог Лео Докрти, а во присуство на амбасадорот на Обединетото Кралство во земјава, Н.Е. Метју Лосон, искрено се заблагодари за поддршката, ангажманот и придонесот во развојот на македонско-британските односи изразувајќи верување дека ќе продолжи партнерството и соработката помеѓу двете земји.

 

 

 

Извор: Секретаријат за европски прашања 

Прочитајте

МЈА: Лазе Јаќимоски ја презеде функцијата Заменик – Министер за Јавна...

0
Во просториите на Министерството за Јавна Администрација денес беше извршено примопредавање на должноста Заменик - Министер за Јавна администрација. Министерот за Јавна администрација, Горан Минчев, заедно со поранешниот Заменик - Министер на Министерството...