spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаМаричиќ: Македонскиот народ останува заедно со украинскиот народ на патот до мирот,...

Маричиќ: Македонскиот народ останува заедно со украинскиот народ на патот до мирот, безбедноста, демократијата и членството во ЕУ

Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ учествуваше на конференцијата посветена на одбележувањето од почетокот на руската агресија врз Украина со наслов„ Украина – Две години хероизам“ во организација на украинската амбасада и ЦИВИЛ медиа.

Во своето обраќање Вицепремиерот Маричиќ ја истакна поддршката на Северна Македонија, и на македонската нација кон Украина, која од првиот ден, застанува заедно со украинската нација и со сите други сојузници во НАТО и во ЕУ, во борбата против агресијата, воените злосторства и непочитувањето на меѓународното право.

„Поддршката за Украина не е трошок, туку инвестиција во иднината на една голема и храбра нација, но и инвестиција во нашата сопствена безбедност, стабилност и мир. Украина се бори за слободата и територијалниот интегритет на државата, но и слободата и мирот во целиот свет.

-Војната во Украина е момент на пресвртница во историјата, и претставува доказ дека немаме време, ниту можности за колебање, како во поглед на евроатлантските интеграции, така и во поглед на целосната и безрезервна поддршка на украинската нација во нејзините стремежи за слобода, сувереност и независност, рече Маричиќ.

Македонскиот народ останува заедно со украинскиот народ на патот до мирот, безбедноста, демократијата и членството во ЕУ.

На конференцијата свое обраќање имаа целиот државен врв на Северна Македонија, амбасадорката на Република Украина, како и бројни претставници на дипломатскиот кор од државата.

Извор: Секретаријат за европски прашања

Прочитајте

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора...

0
Првиот заменик претседател за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со Јанос Бока, министерот за европски прашања на Унгарија.  На средбата се говореше за...