spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниБутел: Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија...

Бутел: Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија ?!

НАД 700 УЧЕНИЦИ ОД ООУ “АЦО ШОПОВ” ГО ФОРМИРАА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ

Почетокот на секој месец во општина Бутел ќе биде посебен.

Денес, градоначалникот Дарко Костовски заедно со учениците од ООУ “Ацо Шопов” го формираа македонското знаме и оддадоа почит на македонската химна, со што започнаа нови убави настани.

Овој чин не прави горди и говори за љубовта кон татковината и почитта кон нејзините историски вредности.

Развивање на чуството кај младите луѓе да си ја сакаат, почитуваат, штитат и чуваат татковината и да ги почитуваат сите нејзини национални белези и симболи, за градоначалникот Дарко Костовски е важен момент.

”Млад сум а душата ми е остарена од љубовта моја неостварена, љубовта Македонија” – Ацо Шопов

Македонија вечна!

Извор: Општина Бутел

Прочитајте

Охрид: Успешно реализирана еколошката акција „Генералка Викенд“

0
Голема количина на ПЕТ амбалажа и мешан отпад беа собрани во рамки на еколошката акција „Генералка Викенд“ која се одржа во петокот на 17-ти...