spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeUncategorizedДЗС: Основни и средни училишта во Република Северна Македонија на почетокот на...

ДЗС: Основни и средни училишта во Република Северна Македонија на почетокот на учебната 2023/2024 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, на почетокот на учебната 2023/2024 година, бројот на

учениците во редовните основни училишта изнесува 182 124, што претставува намалување за 1.6 % во однос на

претходната учебна година.

Бројот на учениците во редовните средни училишта, на почетокот на учебната 2023/2024 година, изнесува 67 278,

што претставува намалување за 2.8 % во однос на претходната учебна година.

Преземи го соопштението во целост

Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk

Извор: Државен завод за статистика

Прочитајте