HomeUncategorized

Uncategorized

Градењето отпорност е најдобрата одбрана против растечките безбедносни предизвици

„Најдобриот одговор на денешната безбедносна реалност е градењето на една сеопфатна општествена отпорност, преку засилена соработка особено преку регионални и меѓу-регионални иницијативи како што...

МОН: Конкурс за партиципација на високообразовните установи во CEEPUS мрежите за 2023/2024 година

Централноевропска програма за размена  во областа на  универзитетски студии    (CEEPUS-Central European  Exchange Program for University Studies)  објавува: КОНКУРС за партиципација на високообразовните установи во CEEPUS мрежите за академската 2023/2024 година   Република Северна Македонија како потписник...

Штајнмајер пристигна во Скопје, го пречека вицепремиерот Маричиќ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, го пречека претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој штотуку пристигна на Меѓународниот аеродром Скопје. „Моја е...

МНР: Пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО ќе ја зајакне трансатлантската безбедност

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествува на НАТО состанокот на Северно-атлантскиот совет, на ниво на министри за надворешни работи, што се одржува во...

Ковачевски: Вложуваме во современа патна инфраструктура за севкупен економски развој

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавно претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми извршија увид...

Град Скопје: Отворени меѓународните турнири во пинг -понг и голбал за спортисти со телесен инвалидитет и лица со оштетен вид

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска завчера во средното училиште „Михајло Пупин“ ги отвори меѓународните турнири во пинг понг за спортисти со телесен инвалидитет...

Град Скопје: Реконструкција на парк во Сарај

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, го посетија паркот во Сарај каде  отпочнаа со активности за реконструкцијата...

МЗШВ: Ја унапредуваме соработката во земјоделството со Бугарија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски вчера одржа работна средба со министерот за земјоделство на Република Бугарија, Јавор Гечев. Двајцата министри истакнаа дека...

МП: Соопштение

Почитувани,   Во врска со случајот  со Барлет Џафери кој го водеше Државната комисија за спречување на  корупција  Ве информираме дека согласно евиденционата тетратка за положени...

Центар: Список на стипендисти за 2022/2023 година во областа на науката, културата и спортот

Листа на стипендисти од основните училишта во Центар за учебната 2022/2023 година. – Стипендија во висина од 3000,00 денари месечно во областа наука, за осум...
https://www.esp.com.mk/spot_img

НАЈЧИТАНИ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ