spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаМаричиќ: Забрзаниот пристап на државата во ЕУ е од клучно значење за...

Маричиќ: Забрзаниот пристап на државата во ЕУ е од клучно значење за регионот и за сите граѓани на Северна Македонија

Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денес одржа средба со претставничката од Европскиот Парламент од Кралството Холандија, Тинеке Стрик. 

На средбата Вицепремиерот Маричиќ ја истакна заложбата на Владата за реализација на европската агенда на државата. Посебно внимание беше посветено од страна на говорниците за успешната реализација на скрининг процесот, кој беше реализиран во 15 месеци, интензивна и темелна работа на институциите. 

На средбата дискутираа за различни сегменти од областа на владеење на правото, за претстојните избори и за предизвиците на државата и регионот. 

Двајцата соговорници се сложија дека забрзаниот пристап на Западен Балкан во ЕУ е од клучно значење за Северна Македонија и регионот. Европратеничката Тинеке Стрик ја потврди поддршката за продолжување на евроинтеграцијата на државата во полза на сите граѓани со значителни придобивки за социо-економскиот развој на општеството.

Извор: Секретаријат за Европски прашања

Прочитајте

Битола: Интензивни работни активности на Јавните претпријатија

0
Поволните временски услови изминатиот викенд, овозможија непречено спроведување на работни активности на јавните претпријатија на повеќе локации. Јавното претпријатие Комуналец во соработка со Општина Битола,...