spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниДелчево: Јавна покана за традиционалната „Велигденска изложба 2024“

Делчево: Јавна покана за традиционалната „Велигденска изложба 2024“

Општина Делчево Ве поканува да земете учество на традиционалната „Велигденска изложба на творби“ која ќе се одржи на  02.05.2024 година, четврток, на платото пред Спомен- домот АСНОМ, Делчево со почеток во 12.00 ч.

И оваа година, очекуваме да Ве водат креациите во аранжирањето на штандовите, а потенцираме дека во рамките на манифестацијата ќе се одржи традиционална велигденска изложба на јајца, ликовна изложба на дела од ученици од локалните училишта на тема Велигден, како и други креации поврзани со празникот. Бидејќи, на Велики четврток по традиција останало да се вапцуваат велигденските јајца, ова е одлична прилика да ја покажете Вашата умешност на дело, но и да бидете хумани, затоа што собраните приходи ќе бидат наменети во хумани цели. 

Прославата по повод големиот христијански празник Велигден, традиционално се организира во соработка со образовните институции во Општината, детската градинка „Весели цветови“, НУЦК „Н.Ј.Вапцаров“, ЈЛБ „Илинден“, здруженија на граѓани и локални институции.

За време на изложбата ќе биде организиран концерт од локални артисти.

Соодветна Комисија ќе ги оценува творбите, а за најдобрите, Општината обезбедува парични награди.

Пријавување на заинтересираните за учество на настанот во Општина Делчево (контакт- лице Ванчо Новоселски, тел 070309630, email info@delcevo.gov.mk)

ПРИЈАВА за учество во манифестацијата „Велигденска изложба 2024“

Извор: Општина Делчево

Прочитајте

Охрид: Успешно реализирана еколошката акција „Генералка Викенд“

0
Голема количина на ПЕТ амбалажа и мешан отпад беа собрани во рамки на еколошката акција „Генералка Викенд“ која се одржа во петокот на 17-ти...