spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниВаландово: Прво прскање против комарци во Југоисточниот плански регион

Валандово: Прво прскање против комарци во Југоисточниот плански регион

Се известуваат граѓаните од општините во Југоисточниот регион, дека на 29 Април 2024 година, во раните утрински часови  и во текот на пладневните часови ќе се врши ларвицидна дезинсекција во период од 09.00 до 16.00 часот со следниот распоред:

  • На 29.04.2024 (Понеделник), во општините Валандово, Дојран, Радовиш, Конче, Ново Село, Босилово, Василево, Струмица;

Доколку временските услови се неповолни, дезинсекцијата ќе се изврши кога временските услови ќе бидат подобрени.

Се известуваат сопствениците на пчелни семејства да преземат соодветни мерки за заштита, односно да ги затворат истите во најавениот временски период.

Извор: Општина Валандово

Прочитајте

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора...

0
Првиот заменик претседател за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со Јанос Бока, министерот за европски прашања на Унгарија.  На средбата се говореше за...