spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниЦентар: Одличен музички хепенинг со силна порака против врсничкото насилство на...

Центар: Одличен музички хепенинг со силна порака против врсничкото насилство на Макпетрол со кампањата Крени Глас – Стоп за булинг

Општина Центар се приклучи на кампањата и спроведе низа работилници и обуки за наставниците и стручните соработници од училиштата за рано препознавање, превенција и спречување на булингот во основните училишта во општината. Обуките беа спроведени од еминентни професори стручни во областа.

Сите имаме одговорност, воспитувањето доаѓа од дома, врсничкото насилство не смее да се игнорира. Затоа упатуваме порака за отворена комуникација на родителите и стручните служби со децата бидејќи тоа е најдобриот начин да ги заштитиме. Да ги охрабриме децата да зборуваат, да зборуваме и ние, да реагираме и да ги заштитиме.

Извор: Општина Центар

Прочитајте

Илинден: Најдобрите ученици на државните натпревари на прием кај градоначалникот Георгиевски

0
И оваа година Градоначалникот на општина Илинден Александар Георгиевски приреди прием на учениците од основните и средното училиште од општината кои освоија високи места...