spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМНР: Соопштение

МНР: Соопштение

Министерството за надворешни работи и надворешна трговија во целост ги почитува преземените обврски од меѓународните договори чиј потписник е Република Северна Македонија, вклучително и од Договорот од Преспа, но потсетуваме дека неговата имплементација е обврска и за двете страни. 

Воедно ја реафирмираме подготвеноста за искористување на сите можности кои ги нуди Договорот од Преспа за натамошно јакнење на билатералната соработка во сите области од заемен интерес. 

Во целост остануваме посветени на спроведување на европскиот интегративен процес преку доследно заокружување и надградување на започнатите реформи за членството во ЕУ, како наш врвен надворешно-политички приоритет.

Извор: Министерство за надворешни работи

Прочитајте

МСПДМ: Средба на министерот Лимани со Националниот координатор на МОТ, Крстановски

0
Министерот за социјална политика, демографија и млади, Фатмир Лимани се сретна со Националниот координатор на Меѓународната организација на трудот (МОТ), Емил Крстановски. На средбата Националниот...