HomeОпштиниСопиште: Еколошки одговорна општина

Сопиште: Еколошки одговорна општина

Општина Сопиште како еколошки одговорна општина продолжува со проектот селектирај и рециклирај одговорно. Проектот вклучува селекција а потоа и рециклирање на комунална пластика од страна на домаќинствата, во соработка со ЈКП- Сопиште.

Во овој проект се опфатени во целост населените места Сопиште, Ракотинци и Добри Дол а веќе почнува да се спроведува и на територијата на Долно Соње. Проектот предвидува доделување на дополнителна 120 литарска канта за пластика на секое индивидуално домаќинство кое има склучено договор за собирање и транспортирање на комунален отпад.

Продолжуваме и во другите населени места со однапред утврдена динамика.

Извор: Општина Сопиште

Аеродром: Едукативна забава „Рециклирај, донирај, подобри“

Денеска во основното училиште „Александар Македонски“ под мотото „Рециклирај, донирај, подобри“ се одржа едукативна забава со цел да се мотивираат и анимираат учениците за активно учество и...