HomeОпштиниКарпош: Се објавуваат сите документи на сајтот за Јавни набавки

Карпош: Се објавуваат сите документи на сајтот за Јавни набавки

Лага е информацијата дека општина Карпош објавува половични информации од завршените тендерски постапки. Ова е лесно проверливо и видливо на Електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН), www.e-nabavki.gov.mk .

Имено, при секоја склучена јавна набавка, општина Карпош ја објавува целосната тендерска документација. Секторот за јавни набавки ги прикачува договорите, скенирани со техничка и финансиска спецификација, во која се прикажани единечните цени на секоја ставка.

Самиот електронски систем ќе ја блокира институцијата, доколку не се објави известување за склучен и известување за реализиран договор.

Затоа ВМРО – ДПМНЕ во својата прес конференција не посочува ниту еден конкретен пример на спорна набавка туку генерализираат.

Дигитализацијата на јавните услуги овозможува поголема транспарентност и видливост на она што го работат институциите. Факт е дека ВМРО – ДПМНЕ е против дигитализација на било која услуга и оттука не се трудат да направат анализа и на лесно проверливи информации. Затоа паушално обвинуваат и лажат.

Како локална самоуправа и општинско раководство сме свесни дека е предизборен период. Но, апелираме до сите политички чинители да аргументираат со конкретни факти и докази, а не свесно да ја манипулираат јавноста.

Политичката култура на граѓаните на Карпош е на повисоко ниво., и тука не поминуваат дневно – политички манипулации.

Извор: Општина Карпош

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...