spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниБитола: Поддршка за Фестивалот на Монодрама

Битола: Поддршка за Фестивалот на Монодрама

Со претставата „Кармен“ по мотиви од романот „Пет часа со Марио“ од Мигел Делибес, во Народниот театар во Битола беше отворен 22 -риот Интернационален феестивал на монодрама, во организација на Центарот за култура од Битола, со ограничен број на публика.

Во име на Општина Битола, која и годинава е еден од главните поддржувачи на фестивалот, се обрати Татјана Крнчева, советник во Советот на Општина Битола и претседател на комосијата за култура.

Во име на организаторот, директорката на Центарот за култура од Битола, Маја Андоновска – Илиевски, истакна дека гледачите, покрај актерите се тие, без кои не може да се случи овој фестивал на монодрамата. Свеченото затворање и прогласувањето на победниците, же биде на 27 јуни.

Извор: Општина Битола 

Прочитајте

МЗ: Манолева на билатерални средби со министрите за здравство на Словенија...

0
Заменик министерката за здравство, д-р Маја Манолева оствари билатерални средби со министерката за здравство на Република Словенија, Валентина Преволник Рупељ и д-р Шимон Војислав,...