spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКуманово: Бдеење на кокински мугри

Куманово: Бдеење на кокински мугри

Во неделата во раните утрински часови во мегалитската опсерваторија Кокино се одржа традиционалното обредно културно-уметничко чествување на изгрејсонцето-„Бдеење на кокински мугри“.  Манифестацијата е под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Куманово, а организирано од страна на Друштвото на писатели-Куманово, Фондација за култура и спорт и НУ Музеј Куманово.

Извор: Општина Куманово

Прочитајте

АХВ: Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAH за Европа

0
Директорот на Агенција за храна и ветеринарство, Николче Бабовски вчера во Париз, Франција реизбран е за Генерален секретар на регионалното претставништво на Светската организација...