spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниБитола: Се решаваат децениските проблеми во населбата Девеани

Битола: Се решаваат децениските проблеми во населбата Девеани

Во моментов на неколку локации во населбата Девеани се работи на покривање на децениски заостанатата кал. Досега се затворени над 800  каллива површина, а активностите продолжуваат и во наредниот период.

Градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска се сретна со локалното население, кое се заблагодари на интервенциите за санација на нивните улици. Дечињата со радост и насмевка велат дека сега можат да играат и да трчаат, без да ја донесат прашината и калта во нивните домови.

Реконструктивните зафати во овој потег продолжуваат и понатаму, а наскоро ќе биде затворена нова делница, со што ќе се реализира уште еден проект на решавање на проблем  на лице со телесен инвалидитет.

Извор: Општина Битола

Прочитајте

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора...

0
Првиот заменик претседател за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со Јанос Бока, министерот за европски прашања на Унгарија.  На средбата се говореше за...