spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниОхрид: Исплатени субвенциите за купување велосипеди

Охрид: Исплатени субвенциите за купување велосипеди

Општина Охрид исплати 1 210 000 денари на 219 охриѓани кои аплицираа на претходно објавениот  Јавен  Повик  за  субвенционирање  при купување велосипеди.

Средствата што општина Охрид ги субвенционира се во износ од 50% од вредноста на велосипедот,  но не повеќе од 6.000,00 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. Со ова локалната власт настојува да ги стимулира  охриѓани да користат велосипеди наместо возила.

Јавниот Повик за субвенционирање при купување велосипеди е согласно Програмата за поттикнување на развојот на туризмот на општина Охрид и Програмата за поддршка на локалниот економски развој на општина Охрид за 2021 година.

Извор: Општина Охрид 

Прочитајте

Дојран: Дојран Гурман Фест 2024

0
Дојран Гурман Фест 2024– гастрономско патување низ вкусовите на традиционалната кујна од Дојран приготвени од вештите раце на жените од “Здружение на жени-Дојрана” кои...