HomeОпштиниПрилеп: Уште еден нов паркинг простор во центарот на градот

Прилеп: Уште еден нов паркинг простор во центарот на градот

Градоначалникот Илија Јованоски денеска беше присутен на увид на новоасфалтираниот паркинг кој се наоѓа позади хотелот Липа или поточно, паркингот до полициската станица во Прилеп.

Паркингот е со површина од 1.000м2 на кој ќе може да се паркираат 50 возила. Оваа инвестиција е од буџетот на Општина Прилеп.
Станува збор за површина која долги години не беше асфалтирана, преполна со дупки, кал и нерамна површина. Соодветниот паркинг простор е од исклучително значење за непречено функционирање на системот на сообраќајот во градот.

МЗ: Жителите на општина Илинден ќе добијат нов здравствен дом

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, Јовица Андовски и градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски направија увид во градежните активности...