spot_img
spot_img

Неготино: Се бара мораториум на сеча на шума во туристичката населба „Бела вода“

ОпштиниНеготино: Се бара мораториум на сеча на шума во туристичката населба „Бела...

Најчитано

Да престане неконтролираната сеча на шума во месноста ,,Бела вода”- побараа од Здруженија на граѓани од Неготино на средбата со градоначалникот на општина Неготино Горан Стојанов, додавајќи дека единствената патека до изворите е целосно уништена.

На состанокот беше истакната потребата од заштита на ова рекреативно место и се побара мораториум на сеча на шума во туристичката населба во која има повеќе викендички и која нуди идеални услови за одмор и рекреација.

Градоначалникот Горан Стојанов информираше дека е запознаен со проблемот и дека во рамките на надлежностите на локалната самоуправа, а во соработката со државните инспекциски служби, ќе направи се да се стави крај на неконтролираната сеча на шума во ова подрачје.

 

Извор: Општина Неготино

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
[td_block_ad_box spot_img_horiz="content-horiz-center" media_size_image_height="1000" media_size_image_width="1000