spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиАЈП: Библиотеката се збогати со уште неколку речници

АЈП: Библиотеката се збогати со уште неколку речници

За време на посетата во Тирана, делегација на Агенцијата за примена на јазикот, предводена од директорот Илбер Села, оствари средба и со заменик-ректорот на Академијата за албанолошки студии, Валтер Мемиша.

Во оваа прилика тој помогна и успеа да обезбеди значителен број различни речници, особено терминолошки речници од различни области. Овие изданија сега ќе ја збогатат библиотеката на АПЈ и ќе им служат на преведувачите и лекторите.

 

 

 

 

Извор: Агенција за примена на Јазикот што го зборуваат најмалку 20 %од граѓаните 

Прочитајте

Гази Баба: Постапка за утврдување на штета врз земјоделските култури како...

0
Ги информирамe граѓаните на Општина Гази Баба дека по разговор на градоначалникот Бобан Стефковски со Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски започнуваме...