Претседателот Христијан Мицкоски оствари средба со Советот на амбасадори

Политички партииВМРО-ДПМНЕПретседателот Христијан Мицкоски оствари средба со Советот на амбасадори

Најчитано

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ г. Антонијо Милошоски остварија средба претставници на Советот на амбасадори.

На средбата Мицкоски ги објасни позициите на ВМРО-ДПМНЕ во однос на надворешните предизвици со кои се соочува Македонија.

Беше потенцирана потребата од одблокирање на европските интеграции со зачувување на државните и национални интереси, особено во поглед на прашањето со Бугарија.

Воедно беше посочено дека потребна е усогласена и заедничка државна позиција во однос на преговорите за ова прашање која е изразена во црвените линии кои се дел од Резолуцијата усвоена во Собранието, а која беше предложена од ВМРО-ДПМНЕ.

Исто така беше истакната потребата од реформи и промени кои ќе обезбедат посигурна иднина.

 

 

 

Извор: ВМРО ДПМНЕ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе