spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниАеродром: Зеленило наместо згради - Муцунски избриши 3 нови маркици

Аеродром: Зеленило наместо згради – Муцунски избриши 3 нови маркици

Избришани се уште три градежни маркици во Реонски центар во Општина Аеродром, со што се спречи изградба на згради на вкупен простор од 13.200 м2.

По предлог на градоначалникот Тимчо Муцунски, Советот на Општина Аеродром на вчерашната седница ја изгласа оваа иницијатива која е во интерес на сите аеродромци.

Политиките што ги презема градоначалникот Муцунски со поддршка на Советот имаат цел да ја спречат бетонизацијата и наместо тоа да се стави акцент на зеленилото и хуманата урбанизација.

Овие чекори ќе продолжат и понатаму. Преку одговорно работење придонесуваме за што повеќе зелени површини во нашата општина.

 

 

 

 

Извор: Општина Аеродром

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...