HomeМинистерстваМИОА: Состанок на работната група за европска соработка во Софија

МИОА: Состанок на работната група за европска соработка во Софија

,,Во Софија заедно со Заменик на Претседателот на Владата задолжен за политики за добро владеење, Славица Грковска, вицепремиерот Бојан Маричиќ, Министерот за животна средина и просторно планирање Naser Nuredini и Генералниот директор на Пошти, Јани Макрадули одржавме состанок со бугарските колеги од работната група за европска соработка.

Работниот состанок помина во одлична атмосфера, имавме плодна дискусија со цел остварување на соработка и размена на искуства помеѓу нашите институции.

Со колегите од Република Бугарија имаме заедничка желба за продлабочување на соработката во областите кои се клучни за евроинтеграцискиот процес, а тоа се владеење на правото и дигиталната трансформација“, рече министерот Алити.

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација

Карпош: ,,Водно во Карпош-Карпош на Водно“ на КЦК

Во организација на Креативниот центар-Карпош, денеска, во дворот на ООУ,,Вера Циривири-Трена “, се одржа завршниот настан од проектот насловен ,,Водно во Карпош-Карпош на Водно“....