Гевгелија: Прогласени најдобрите на овогодинешниот Музички фестивал „ЕВРОПОРТА- ФЕСТ 2022“

ОпштиниГевгелија: Прогласени најдобрите на овогодинешниот Музички фестивал „ЕВРОПОРТА- ФЕСТ 2022“

Најчитано

Заврши дводневниот „ЕВРОПОРТА ФЕСТ- 2022“, Музички фестивал со натпреварувачки карактер, во организација на Здружението „Внимание“- Гевгелија. По четиримесечната подготовка и работа со деца од општините Гевгелија, Богданци, Валандово и Струмица, под менторство на професорот по виолина, Маја Зафирова, на двете фестивалски вечери 11 музички таленти го презентираа својот вокал на финалето пред многубројната публика со интерпретација на домашна и странска музика.

Гласовните способности беа оценувани од страна на стручна жири-комисија, која во состав на: Александар Бончев, Костадин Издушнов, Елисавета Бончева и Младен Костадинов, донесе одлуки за награди во повеќе категории. Имено, на првата фестивалска вечер, на која дечињата учествуваа со соло настапи, Слободанка Арнаудова од Богданци и Ивана Коколанска од Валандово го делеа првото место, второто место- Кире Ефтимов и Стефанија Ицовска од Струмица, а третото место- Дијана Јакимова и Марија Папучиева од Гевгелија.

Во категориите дуети и квартети, на втората фестивалска вечер, за најдобри беа прогласени дуетите Ивана Коколанска и Слободанка Арнаудова и Нина Јованова и Анастасија Зафирова. Второто место им припадна на квартетот во состав на: Дијана Јакимова, Билјана Дуева, Марија Папучиева и Ангела Зафирова и дуетот во состав на: Кире Ефтимов и Стефанија Ицовска, додека третото место го делеа дуетите во состав на: Дијана Јакимова и Марија Папучиева, Билјана Дуева и Ангела Зафирова и Ели Бојманлиева и Нина Јованова.

Извор: Општина Гевгелија

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе